Krótka historia fartuchu medycznego
Krótka historia fartuchu medycznego

Krótka historia fartuchu medycznego

Zawód lekarza od najmłodszych lat dziecięcych kojarzy nam się z białym fartuchem medycznym i stetoskopem zarzuconym wokół szyi. Czy od zawsze ten strój tak się prezentował i na zawsze taki pozostanie? Ubiór lekarzy i specjalistów ma bogatą historię. Charakterystyka fartucha medycznego na przestrzeni setek tysięcy lat sukcesywnie zmieniała swój wygląd i nabierała coraz to większego znaczenia dla medyków i pacjentów. Ewolucja nieustająco rewolucjonizowała ten ubiór i dostosowywała go do ówczesnej i współczesnej mody.

Geneza powstania projektów odzieży medycznej

Cofnijmy się do XIX wieku i wyobraźmy sobie, że pierwotna kolorystyka ubioru medyków była ciemna, a wręcz czarna. Początkowo kolor ten miał stanowić symbol śmierci, z którą ma się styczność przez większość czasu swojej pracy. Co więcej miał oznaczać wyniosłą i poważną atmosferę panującą podczas kontaktu z pacjentem, a ze strony praktycznej czerń miała zakrywać brudne plamy i zabrudzenia powstałe w trakcie wykonywania zabiegów.

Z czasem zaczęto odchodzić od czarnej kolorystyki i ponurego klimatu. Wraz z początkiem XX wieku rozpoczęto erę białego i sterylnego wyglądu. Nowe podejście usłane świeżą, nieskazitelnie białą i jasną kolorystyką zarówno fartuchów, jak i nakryć głowy miało na celu przywrócenie zaufania u pacjentów oraz zbudowanie całkiem nowego wizerunku. Biały kolor z czasem stał się symbolem branży medycznej i utrzymuje się w niektórych miejscach po dziś.

Ikona białego fartucha medycznego pomimo tego, że nadal jest symbolem i stereotypowym obrazem każdego lekarza, zaczyna powoli odchodzić w niepamięć. Dzisiejsi pracownicy mają wybór i idąc z duchem czasu dostosowują swój ubiór do swojej tożsamości i preferencji modowych. Zakrywając na całe dnie prywatną odzież, nie chcą czuć się jak jeden z wielu, lecz chcą nadal móc wyróżniać się doborem kitla i mieć poczucie, że są indywidualną jednostką. Coraz częściej w placówkach medycznych możemy spotkać kolorowo ubraną kadrę medyczną. Specjaliści zachowując sterylność, bezpieczeństwo pacjenta i nienaganny wygląd zaczynają coraz częściej myśleć o swoim dobrym samopoczuciu i wybierają przy tym wielokolorową odzież medyczną. Zgodnie z głosem wielu medyków barwny ubiór dodaje im odwagi, polepsza nastrój oraz pozwala na utożsamianie się z danym stanowiskiem. Dodatkowo jest elementem reprezentatywnym, wzbudzającym szacunek i sympatię pacjenta do medyka.

W dzisiejszych czasach uniform medyczny to nie tylko ochrona przed drobnoustrojami czy codziennego stroju przez zabrudzeniami, ale w głównej mierze fartuch stanowi funkcję wizerunkową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl